Sestup pánevních orgánů je porucha přirozeného postavení orgánů ženské malé pánve (dělohy, pochvy, močového měchýře a konečníku), která se projevuje jejich poklesem (descensus) do pochvy. Při závažnějších stavech může dokonce docházet k výhřezu orgánů až před poševní vchod. V takovém případě mluvíme o výhřezu neboli prolapsu. Pokles či výhřez orgánů je způsoben poškozením struktur pánevního dna, které drží tyto orgány v správném postavení. Určitou formou sestupu trpí až polovina žen nad 50 let a výskyt dále stoupá s věkem.
Sestup pánevního dna
Jak sestup pánevních orgánů vzniká?
Může vzniknout v důsledku několika rizikových faktorů, nejčastěji se jedná o:
- vaginální porod,
- ale i samotné těhotenství,
- vyšší riziko mají ženy po komplikovaném vaginálním porodu (porod za pomocí kleští, porod velkého plodu nad 4 000 g).
Mezi další podstatné rizikové faktory rozvoje sestupu pánevních orgánů patří zejména:
- věk,
- menopauza,
- dlouhodobá fyzická zátěž – zvedání těžkých břemen,
- nadváha,
- chronický kašel,
- zácpa.
Za další rizikový faktor je také považována porucha pojivové tkáně - Marfanův syndrom, či syndrom Ehlers-Danlos.
Jak se sestup pánevních orgánů projevuje?
Projevy sestupu pánevních orgánů jsou různé, a závisí do jisté míry na tom, který pánevní orgán sestupuje. Mezi obecné příznaky patří:
- pocit plnosti nebo táhnutí, či tlaku v pochvě,
- nepříjemné vyboulení pochvy, která někdy i přesahuje poševní vchod – pocit „kuličky“ či „vajíčka“ v pochvě,
- bolesti a tah či tlak v podbřišku,
- bolestivost a nepříjemně pocity při pohlavním styku (dyspareunie).
Část příznaků se však specificky váže k tomu, která část pochvy je poškozena, a který orgán malé pánve do pochvy sestupuje.
Pokud sestupuje zejména močový měchýř a přední poševní stěna, pacientky nejčastěji udávají kromě výše popsaných obecných, ještě tyto specifické příznaky:
- obtížné močení s pomalým nebo přerušovaným proudem moči,
- příznaky naléhavého nucení na močení či časté močení,
- pocit neúplného vymočení.
Pokud sestupuje děloha, či vrchol pochvy (u žen po předchozím odstranění dělohy – tzv. hysterektomii), dominuje:
- zejména pocit cizího tělesa v pochvě
Pokud sestupuje zejména střevo a zadní poševní stěna, pacienty nejčastěji udávají nejčastěji:
- obtížné vyprazdňování stolice,
- pocit neúplného vyprázdnění stolice,
- zácpa,
- pocit náhlého nucení na stolici,
- bolesti v oblasti rekta.
Jak se sestup pánevního dna diagnostikuje?
Diagnostika sestupu se opírá o podrobný odběr anamnézy a základní gynekologické a urogynekologické vyšetření. Dále nám v přesném určení potíží pomáhá zejména:
- Zhodnocení obtíží a kvality života i pomocí standardizovaných dotazníků.
- Podrobné zobrazení pánevního dna za použití 3D/4D ultrazvuku.
Správná diagnostika a adekvátně navržená léčba jsou nutné pro přesné zhodnocení polohy orgánů malé pánve a stupně jejich sestupu.
Jak vyšetření probíhá?
Vyšetření se provádí po svlečení se od pásu dolů. Pro provedení vyšetření je nutné mít vyprázdněný močový měchýř. Vyšetření se provádí v sedě na gynekologickém křesle. Na ultrazvukovou sondu se nanese gel a je šetrně přiložena na hráz pacientky. Lékař díky tomuto vyšetření získá nejen potřebné informace o poklesu jednotlivých orgánů, ale pomocí 4D ultrazvukového vyšetření je schopen zobrazit i stav a případné poškození pánevního dna. V případě potřeby je doplněno i vyšetření vaginální a břišní ultrazvukovou sondou. Vyšetření je bezbolestné a trvá přibližně 10–15 minut.
Pokud se u pacientky se sestupem pánevních orgánů vyskytuje současně inkontinence moči nebo stolice, je nutné vyšetření rozšířit o další metody.
Jaké jsou možnosti léčby?
Terapie je vždy navrhovaná individuálně. Lékař zohledňuje typ sestupu, jeho míru, sexuální aktivitu pacientky, ale přání pacientky. Pokud to stav dovoluje, je vždy snaha postupovat nejdříve konzervativně.
Konzervativní terapie:
- úprava životního stylu (zejména vyhýbání se zvedání těžkých břemen),
- léčba chronické zácpy a kašle,
- snížení hmotnosti,
- rehabilitace a cvičení svalů pánevního dna (např. Kegelovy cviky),
- zavedení vaginálního pesaru (pomůcky z nedráždivého materiálu, které po zavedení do pochvy pomáhají držet správné postavení poševních stěn a orgánů malé pánve. Pesary se dělí dle tvaru, velikosti a dle délky doby zavedení. Pesary kromě korekce sestupu můžou v některých případech také pomoci mírnit únik moči).
Chirurgické řešení:
Chirurgická léčba je vždy pečlivě zvažována na základě anamnézy a symptomů pacientky, gynekologického vyšetření, speciálního ultrazvuku a v neposlední řadě hlavně přání pacientky. Operační léčba sestupu prošla v posledních desetiletích značným vývojem a významně se snížil výskyt komplikací a recidiv sestupu. Na našem pracovišti sledujeme nejnovější doporučení a nabízíme moderní přístup. Operační přístup je buďto „zespodu“ vaginální cestou, nebo laparoskopicky, pomocí několika malých vpichů velikosti 1-2 cm na břiše. Na našem pracovišti provádíme širokou škálu výkonů, tak, abychom byli schopni pacientce terapii co nejvíce personalizovat. Zde jsou uvedeny příklady nejčastěji prováděných výkonů:
- přední poševní plastika,
- zadní poševní plastika (případně perineoplastika),
- sakrokolpopexe,
- sakrohysteropexe,
- sakrospinózní fixaci
Sestup pánevních orgánů je poměrně častý problém, který výrazně ovlivňuje kvalitu života ženy. Na našem pracovišti nabízíme moderní diagnostiku a individualizovanou léčbu, jak konzervativní, tak i operační.
Dotazníky ke stažení
Zde najdete základní dotazníky, které je dobré si vyplnit ještě před návštěvou lékaře. Vyplněné dotazníky přineste, prosím, lékaři do ambulance.