Urodynamické vyšetření

 

Co je urodynamické vyšetření?

Urodynamické vyšetření je soubor testů, které se provádějí s cílem zhodnocení funkcí močového měchýře a močové trubice. Během vyšetření je posuzována schopnost močového měchýře uchovávat a vylučovat moč, dále je zaznamenáván případný únik moči nebo neúplné vyprázdnění močového měchýře.

Proč se urodynamické vyšetření provádí?

Problémy s močením, zejména pak inkontinence, mohou postihnout ženy v jakémkoliv věku. Četnost potíží s močením obvykle narůstá s věkem, ale potíže jsou častější také v těhotenství, po porodu a s nástupem menopauzy.

Častými symptomy jsou zejména:

  • únik moči při kašli, kýchání, smíchu, běhu nebo cvičení,
  • náhlá a/nebo častá potřeba močit,
  • časté nucení na močení přes den, v noci (nykturie) event. s únikem moči,
  • obtížné vyprazdňování močového měchýře,
  • opakované infekce močových cest.
     

Máte-li některý z výše uvedených příznaků, pomocí urodynamického vyšetření mohou lékaři zjistit příčinu vašich potíží a navrhnout vhodný léčebný postup.

Existují nějaké alternativy k urodynamickému vyšetření?

Urodynamické vyšetření není nutné provádět u každé pacientky s poruchami funkce dolních močových cest. V prvotních fázích hledání příčiny se využívá mikční deník, mikrobiologické vyšetření moči, ultrazvuková diagnostika, či dotazníkové šetření. Zprvu se také většinou volí konzervativní metody, jako je úprava příjmu tekutin, cvičení pánevního dna a/nebo léky. Selžou-li výše uvedené metody, je urodynamické vyšetření nejvhodnější cestou k ověření funkcí močového měchýře, močové trubice a k navržení vhodné léčby problémů.

Je před urodynamickým vyšetřením nutná nějaká příprava?

Před vyšetřením není nutná žádná zvláštní příprava. Neměl by probíhat akutní zánět močových cest. Během menstruace není vhodné urodynamické vyšetření provádět, poraďte se se svým ošetřujícím urogynekologem. Alespoň jednu hodinu před vyšetřením nemočte, močový měchýř by měl být naplněný. Urodynamické vyšetření trvá přibližně 15-30 minut a před vyšetřením není vyžadováno dodržování žádné diety ani lačnění. Vyšetření probíhá bezbolestně a bez nutnosti anestezie. Před vyšetřením si odložíte spodní část oblečení, včetně spodního prádla, aby bylo možné zavést tenkou cévku do močového měchýře a do konečníku.

Jaká jsou rizika vyšetření?

Urodynamické vyšetření je bezpečné. Avšak bez ohledu na to, jak pečlivě je vyšetření prováděno, v ojedinělých případech existuje riziko močové infekce. Je proto vhodné, abyste 1-2 dny po vyšetření pila dostatek tekutin, čímž se zabrání hromadění bakterií v močovém měchýři. Ve výjimečných případech vám lékař může před nebo po vyšetření doporučit preventivní užívání antibiotik.

Jak se vyšetření provádí?

Existuje několik mírně odlišných způsobů, jak lze urodynamické vyšetření provádět, ale principy jsou pro všechny stejné. Urodynamické vyšetření obvykle zahrnuje následující kroky:

  • Uroflowmetrie: Na začátku, nebo na konci, urodynamického vyšetření budete požádána, abyste se vymočila do speciálního záchodu. Během vyšetření se měří, jak rychle se váš močový měchýř dokáže vyprázdnit. Po močení může lékař provést ultrazvukové vyšetření, které slouží k posouzení, zda se močový měchýř vyprázdnil úplně. V případě nutnosti určení přesného objemu zbytkové moči, může být ultrazvukové vyšetření nahrazeno vycévkováním (vypuštěním moči tenkým katetrem).

  • Cystometrie: Do močové trubice bude zaveden speciální jemný měkký katétr (hadička), který pomocí tlakových čidel měří tlak v močovém měchýři. Měření probíhá při plnění měchýře sterilní tekutinou. Další katetr pak bude zaveden do konečníku, tak aby lékař mohl přeneseně měřit tlak v břišní dutině. Během vyšetření budete sestrou nebo lékařem požádána, abyste hlásila své pocity při postupném plnění močového měchýře. Můžete být také požádána o provedení některých úkonů (kašlání, tlačení, mytí rukou, vstávání, poslouchání tekoucí vody…), které mohou vyvolat symptomy, které vás trápí.

  • Profilometrie: Během tohoto vyšetření se postupně automaticky vysouvá zavedený katetr ven z močového měchýře. V průběhu vysouvání je zaznamenávám tlak v močové trubici i v močovém měchýři. Při tomto vyšetření nemusíte provádět žádné úkony, prosíme však, abyste v průběhu vyšetření nemluvila a neměnila polohu.

  • Stresová profilometrie: Vyšetření je totožné s profilometrií. Během vyšetření však budete vyzvána, abyste několikrát po sobě zakašlala. Podrobnější informace vám sdělí sestra nebo lékař během vyšetření.

  • Mikční cystometrie (PQ studie): Pokud to urodynamický přístroj umožňuje, můžete být požádána, abyste se vymočila do speciální nádoby, zatímco bude měřen tlak v močovém měchýři a břiše. Pokud přístroj neumožňuje provedení PQ studie, budete opět požádána o vymočení do speciálního záchodu (uroflowmetrie).

Interpretace výsledků a léčba

Po vyšetření s vámi lékař projedná výsledky urodynamického vyšetření. Na základě výsledků určí příčinu obtíží a doporučí vám nejvhodnější léčbu.